Говорити успішно – це мистецтво
Мистецтво «добре говорити» завжди вважалося дуже корисним та виправданим. Хто вміє «добре говорити» зачаровує, переконує та досягає успіху: у школі та у світі праці, у сфері приватних та суспільних відносин. У дитинстві ми вчилися говорити природньо і спонтанно, але «вміння говорити» – це зовсім інша справа.
Почати діяти
Знати, як говорити, насправді означає говорити добре, тобто бути «добрим співрозмовником». А добрий співрозмовник це той, хто знає, як знайти «потрібний момент» для досягнення цілі, яку він пропонує, хто вміє «захопити» інтерес і утримувати увагу своїх слухачів, викликаючи в них бажання слухати, хто говорить зрозумілою слухачеві мовою та задовільняє його очікування.
Отож, щоб говорити так, щоб вас хотілося слухати, потрібно враховувати багато факторів: знати правила орфоепії, володіти навичками логічно будувати речення, вміти декламувати тексти.
Істинний оратор повинен бути ерудований, адже, щоб підібрати потрібні слова в конкретній ситуації, потрібно володіти неабиякими знаннями в багатьох сферах.
Як здобувати ці знання? Найперше і найпростіше, що можна робити, це спостерігати і запам’ятовувати. А якщо узагальнити основні пункти, над якими працюють оратори постійно, то серед них можна виділити:
- контроль над собою;
- володіння мовою;
- взаємодія з аудиторією.
Здавалося б на цьому можна ставити крапку. Але є ще один пункт, який обов’язково треба постійно удосконалювати певна конкурентно спроможність. І вона зараз як ніколи важлива, бо сучасний надшвидкий світ вимагає постійної “включеності” і постійного “всюдивстигання”. Навіть якщо ви ще не повністю відчули цей світовий меседж з певних причин, будьте певні: з кожним днем ви все більше будете наближатись до тієї точки незворотного синхрону зі світом.
Залишається лише встати з дивану і почати працювати.
Основи вдалого публічного виступу
Для успішного виступу потрібно запам’ятати декілька кроків.
Підготовка промови
Як відомо, всі хороші імпровізації старанно готуються заздалегідь. Виступ без попередньої підготовки, особливо початківцяоратора, майже напевно буде провальним. Марк Твен писав: «Потрібно більше трьох тижнів, щоб підготувати хорошу коротку промову експромтом». Для підготовки хорошої промови потрібно спочатку зробити «каркас» або «скелет» майбутнього виступу. Дати відповідь на наступні запитання: Для чого це потрібно слухачам? Що корисного чи цікавого вони дізнаються для себе?
Повірте, якщо ті, хто вас слухає, не почують вигоди чи користі з ваших слів вас слухати практично не будуть. Влучними тут будуть слова: “Я маю для вас щось корисне… це стане вам у пригоді, з цим вам буде простіше, це полегшить вам життя…”
Ефективність промови
Ефективною промова буде тоді, коли дотримуватися певних вказівок.
1. Виділіть підзаголовки, розділивши вашу ідею на кілька складових частин.
У цих частинах визначте ключові слова, які ви повторите кілька разів, щоб присутні краще запам’ятали, про що ви їм розповідаєте.
Знову ж таки не забувайте про приклади.
2. Ретельно продумайте план і структуру майбутньої промови.
Якщо не ускладнювати її, вона повинна містити вступ, основну частину і висновки (закінчення). Підготувавши «скелет» (рибу), починайте нарощувати на ньому «м’язи».
3. Знайдіть яскраві приклади: найкраще з реального життя, а також можна з історії, літератури, які використовуєте в процесі виступу.
4. Підготуйте необхідні схеми, ілюстрації, графіки для зорового закріплення інформації.
5. Визначте момент в ході виступу, коли ви звернетеся до аудиторії з якимось питанням, з проханням щось назвати, перелічити це допоможе присутнім сконцентрувати свою увагу на обговоренні теми і значно підвищить ефективність сприйняття вашого матеріалу.
6. Напишіть повний текст. Особливу увагу приділіть його початку і закінченню.
Особливість вступу у тому, що саме по ньому аудиторія дуже швидко складе враження про вас, і це враження домінуватиме протягом усього виступу. Якщо у вступній частині ви допустились помилок, їх важко буде виправити. Важливо з самого початку зацікавити публіку, тобто вдало зробити перший постріл. Для цього можна використати будьякий дотепний жарт, розповісти цікавий факт або згадати видатну історичну подію, обов’язково пов’язуючи їх з темою виступу.
Заключна частина виступу передбачає підведення підсумків. У закінченні потрібно ще раз нагадати ключові проблеми та обов’язково повторити всі основні ідеї. Вдалість конструкції останніх фраз, посилення їх емоційністю, виразністю, не тільки викличе оплески слухачів, а й перетворить їх у ваших прихильників.
Час – найкращий контролер
Головний ваш контролер час. Уважно слухати і сприймати ваші ідеї публіка може тільки обмежений термін, обумовлений психофізіологічними причинами (зазвичай не більше 1520 хвилин, потім увага аудиторії починає слабшати).
Від вас очікують коротких, чітких, зрозумілих, переконливих і доступних фраз. З театральної практики дуже дієвим є вислів Антона Чехова: «Стислість сестра таланту».
Враховуйте темпоритм вашої мови. Найсприятливіша швидкість для сприйняття до 100 слів за хвилину. При плануванні виступу обов’язково враховуйте час, який потрібно буде витратити для відповідей на запитання.